Evtrend | Eviniz İçin Herşey

0

Güvenlik

Kredi Kartı Güvenlik Kontrolü nasıl sağlanmaktadır ?

 Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Bu nedenle www.evtrend.com ile paylaştığınız hiç bir bilgi diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşılamaz. Evtrend kredi kartı bilgilerinizi depolamaz.Bu yüzden her seferinde tekrar kredi kartı bilgilerinizi girersiniz.

Bazı durumlarda bankanız sizden sözlü sipariş teyit bilgisi talep etmektedir. Bu gibi durumlarda bankanızın size ulaşım sağlayabilmesi için bankanızda kayıtlı bilgilerinizin güncel olduğundan emin olunuz.

(!) Güvenlik kontrolü sırasında telefon numaranızın ulaşılmaz olmasından dolayı siparişiniz iptal edilebilir.

Bu nedenle belirtmiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin doğruluğundan emin olunuz. Siparişiniz ile ilgili her türlü bilgilendirme için bu iletişim bilgileri kullanılacaktır.

 

 

Siparişim neden banka onayı alınamadığından iptal edilmiş?

Evtrend.com Kredi Kartı Güvenlik Birimi veya ilgili banka gerekli durumlarda sipariş ödeme onayı için kredi kartı sahibine bilgilendirme yapmaktadır. Sistemde kayıtlı telefon numarasından tarafınıza ulaşılamadığı taktirde kredi kartı güvenliğini sağlayabilmek için siparişiniz iptal edilebilmektedir.

Bu durumda siparişin iptal edildiğine dair bilgilendirme sipariş sahibinin üyeliğinde kayıtlı e-posta adresine iletilmektedir.

 

Siparişim neden ödeme kontrol sürecinde bekliyor?

 Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Bu nedenle www.evtrend.com ile paylaştığınız hiç bir bilgi diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşılamaz. Evtrend kredi kartı bilgilerinizi depolamaz.Bu yüzden her seferinde tekrar kredi kartı bilgilerinizi girersiniz.

Bazı durumlarda bankanız sizden sözlü sipariş teyit bilgisi talep etmektedir. Bu gibi durumlarda bankanızın size ulaşım sağlayabilmesi için bankanızda kayıtlı bilgilerinizin güncel olduğundan emin olunuz.

(!) Güvenlik kontrolü sırasında telefon numaranızın ulaşılmaz olmasından dolayı siparişiniz iptal edilebilir.

Bu nedenle belirtmiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin doğruluğundan emin olunuz. Siparişiniz ile ilgili her türlü bilgilendirme için bu iletişim bilgileri kullanılacaktır.

 

 

İnternetten yaptığım alışverişlerde kredi kartımı kullanırken güvenilirlikle ilgili tereddütler yaşıyorum. www.evtrend.com’un alışverişlerde müşterilerine sunduğu güvenlik kalitesi hakkında bilgilendirme yaparmısınız ?

 Sitemizden yapacağınız tüm alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerlidir. EV SSL Güvenlik Sertifikası, Comodo SSL servisleri sayesinde güvenliğinizi riske atmadan sitemizde özgürce alışveriş yapabilirsiniz.

www.evtrend.com, kredi kartıyla yapacağınız alışverişlerde güvenliğiniz için her zaman en son teknolojileri ve en iyi servis sağlayıcıları kullanır.

www.evtrend.com kişisel bilgilerinizi, kart numarası ve şifrelerinizi kayıt etmez, saklamaz. Sitemizden vereceğiniz her siparişi oluşturma aşamasında kart bilgilerini yeniden girmenizin nedeni budur. 

 

Teslimat Takibi

Hangi kargo firmalarını kullanabilirim ?

 Siparişlerinizin size en kısa sürede teslimatının sağlanması için geniş dağıtım ağına sahip Yurtiçi Kargo ile çalışmaktayız. Kargo gönderilerinizle ilgili Yurtiçi Kargo şubeleri ile iletişime geçebilir veya www.evtrend.com’ a ulaşarak bilgilendirme yapabilirsiniz.

 

Teslimat sırasında adreste olmamam durumunda siparişimin teslimatı nasıl sağlanacak ?

 Siparişlerinizin teslimatı için işbirliği içinde çalıştığımız Yurtiçi Kargo firması Türkiye’nin tüm noktalarına gönderi teslimatı yapabilmektedir. Bulunduğunuz yerde kargo acentası olmaması durumunda ilgili bölge Mobil Bölge olarak adlandırılmakta ve haftanın belirli günlerinde ürün teslimatı sağlanabilmektedir.

İl, İlçe merkezleri ve Mobil Bölge olarak belirtilen bölgeler dışında kalan adreslere teslimat yapılamamakta veya ekstra kargo bedeli talep edilerek teslimat sağlanmaktadır.

 

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım ?

 Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya verildikten sonra sistemimizde kayıtlı e-posta adresinize siparişinizin kargoya verildiğine dair otomatik olarak bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Bu mesajda belirtilen kargo gönderi takip numarası ile kargonuzun son durumunu kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca www.evtrend.com üyelik sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan “ Siparişlerim “ sayfasından siparişinizin kargoya verilip verilmediğinin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

 

 

Siparişim hasarlı / kırık geldi ne yapmalıyım ?

 www.evtrend.com siparişini vermiş olduğunuz ürünlerin sorunsuz bir şekilde tarafınıza teslimatını sağlamakla yükümlüdür. Bu nedenle siparişlerinizin depo çıkışları yapılmadan önce gerekli ürün hasar kontrolleri yapılmakta ve üründe herhangi bir sorun bulunmadığı taktirde gönderimini sağlanmaktadır. Hassas ürünlerde kargo taşıma ve yükleme esnasında kaynaklanan problemler oluşabilmektedir. Bu tip durumlarda yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Siparişinizin teslimatı sırasında kargo görevlisinden paketi teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontolü yapınız. Herhangi bir hasar bulmanız durumunda kargo görevlisine “ Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekmektedir. Hasar tespit tutanağında dikkat etmeniz gereken konu kargo görevlisinin tutanakta belirttiği açıklamalardır. Örneğin, “ Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.” gibi bir ibarenin belirtildiği tutanakta ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaşanmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız. Örneğin; “ Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlı olduğu görülmüştür.)

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz veya oluşabilecek hasar durumlarında ise  tarafımız sorumlu tutulamayacaktır. Garanti süresinde olan ürünler için belirtilen garanti kapsamları geçerli olacaktır.

Satın aldığınız ürün beyaz eşya ise direk olarak yetkili servis ile irtibata geçerek rapor almanız gerekmektedir. Servis bu konuda size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Kargo görevlisinin size "Ürünler Taahütlü Gönderilecektir." olarak belirttiği taahhütü imzalamamanız ve hemen www.evtrend.com Müşteri Hizmetlerini aramanızı rica ederiz.

Tarafınıza hasarlı olarak teslimatı yapılan ürünleri teslimatı yapan kargo firması ile bize geri göndermeniz gerekmektedir. Örneğin; Aras Kargo tarafından yapılan hasarlı teslimatın yine Aras Kargo ile EvTrend adına göndermeniz gerekmektedir.Aksi taktirde ürünün kargo tazminlerinde problem yaşanmaktadır.

Hasarlı ürünlerin depo girişleri sağlandıktan sonra tekrar gönderim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

 

 

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?

 

Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göre ve faturası ile birlikte kargo firmasına teslim edilmektedir.Resmi faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşet içinde size ulaştırılmaktadır.

Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve isteyiniz.

Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve bize bildiriniz. En kısa zamanda kargo firmasının bulması sağlanacak veya aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size gönderilecektir.

 

 

KKTC’ ye sipariş teslimatı yapılıyor mu ?

 KKTC’ ye sipariş teslimatı yapılamamaktadır.

 

Siparişimin teslim süresi geçti.Tarafıma ulaşmadı.Ne yapmalıyım?

 

Siparişlerinizi size belirttiğimiz teslim sürelerinde ulaştırmaya çalışıyoruz.Fakat siparişinizin hazırlanması ve ulaştırılması sırasında karşılaşılan problemler zaman zaman siparişlerin gecikerek ulaşmasına neden olabilmektedir.Siparişiniz gecikti ise en yakın zamanda tarafınıza bilgilendirme yapılarak siparişinizle ilgili bilgi veriyor olacağız.

Birden fazla sipariş verdiyseniz tek seferde siparişlerinizin size ulaşması için en geç teslim süresine uygun olarak gönderim sağlıyoruz.Siparişleriniz en geç teslim süresi geçtikten sonra gecikmiş sipariş olarak tanımlanmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda gecikmiş bir siparişiniz varsa www.evtrend.com iletişim sayfamızdan iletişim formu doldurarak veya iletişim hattı:  (532) 201 61 76 ile bize ulaşabilirsiniz.

 

(532) 201 61 76

 

Siparişimi nasıl iptal edebilirim ? Size nasıl E-mail gönderebilirim?

 

Bütün sorularınızı www.evtrend.com adresinde bulunan “ İletişim” sayfasındaki “ İletişim Formu” kısmını doldurarak tarafımıza iletebilirsiniz.

Siparişinizi www.evtrend.com Müşteri Hizmetlerini arayarak iptal ettirebilirsiniz. Sipariş numaranız ve iptal nedeninizi belirtmeniz yeterlidir. Müşteri Hizmetleri Destek Ekibimiz iptal işlemlerinizi en kısa sürede gerçekleştirecektir.

Sipariş iptal durumunuzu www.evtrend.com üyelik sayfamızdan sağ üst köşesinde bulunan "Siparişlerim" bölümünden takip edebilirsiniz.

 

SSL Certificate